اهمیت نسبت به تعیین استاد اخلاق

 • در زمینه تهذیب و تزکیه نفس و اصلاح اخلاق برنامه تنظیم کنید استاد اخلاق براى خود معین نمایید
 • اگر حوزه‏ ها همین طور از داشتن مربى اخلاق و جلسات پند و اندرز خالى باشد، محکوم به فنا خواهد بود.
 • بعضیها فقط در صددند چند کلمه یاد بگیرند و بروند در محل خود، یا جاى دیگر، دستگاه، جاه و مقامى به چنگ آورند و با دیگران دست و پنجه نرم کنند
 • اگر براى خدا قدم بردارید، خداوند متعال مقلب القلوب است، دلها را به شما متوجه میسازد
 • شما در راه خدا زحمت بکشید، فداکارى کنید، خداوند شما را بى اجر نمیگذارد اگر در این دنیا نشد، در آخرت پاداش خواهد داد

imam

در زمینه تهذیب و تزکیه نفس و اصلاح اخلاق برنامه تنظیم کنید استاد اخلاق براى خود معین نمایید جلسه وعظ و خطابه، پند و نصیحت تشکیل دهید. خودرو نمی‏توان مهذب شد. اگر حوزه‏ ها همین طور از داشتن مربى اخلاق و جلسات پند و اندرز خالى باشد، محکوم به فنا خواهد بود. چطور شد علم فقه و اصول به مدرّس نیاز دارد، درس و بحث میخواهد، براى هر علم و صنعتى در دنیا استاد و مدرس لازم است، کسى خودرو و خودسر در رشته‏ اى متخصص نمیگردد، فقیه و عالم نمیشود، لیکن علوم معنوى و اخلاقى، که هدف بعثت انبیا و از لطیفترین و دقیقترین علوم است، به تعلیم و تعلم نیازى ندارد و خودرو و بدون معلم حاصل میگردد؟ کرارا شنیده‏ ام سید جلیلى معلم اخلاق و معنویات استاد فقه و اصول، مرحوم شیخ انصارى، بوده است.

انبیاى خدا براى این مبعوث شدند که آدم تربیت کنند انسان بسازند بشر را از زشتیها، پلیدیها، فسادها و رذایل اخلاقى دور سازند، و با فضایل و آداب حسنه آشنا کنند: بعثت لاتمّم مکارم الاخلاق.

چنین علمى که خداوند متعال نسبت به آن آن قدر اهتمام داشته که انبیا را مبعوث فرموده است، اکنون در حوزه‏ هاى ما رواجى ندارد، و کسى به طور شایسته به آن اهمیت نمیدهد و بر اثر کمبود علوم معنوى و معارف در حوزه‏ ها کار به آنجا رسیده که مسائل مادى و دنیوى در روحانیت رخنه کرده و بسیارى را از معنویت و روحانیت دور داشته است که اصلا نمیدانند روحانیت یعنى چه، یک نفر روحانى چه وظیفه‏ اى دارد، چه برنامه‏ اى باید داشته باشد.

بعضیها فقط در صددند چند کلمه یاد بگیرند و بروند در محل خود، یا جاى دیگر، دستگاه، جاه و مقامى به چنگ آورند و با دیگران دست و پنجه نرم کنند مانند آنکه میگفته: بگذار «شرح لمعه» را بخوانم، میدانم با کدخدا چه کنم طورى نباشد که از اوّل نظر و هدف شما از تحصیل گرفتن فلان مسند و به دست آوردن فلان مقام باشد، و بخواهید رئیس فلان شهر یا آقاى فلان ده گردید. ممکن است به این خواسته ‏هاى نفسانى و آرزوهاى شیطانى برسید، ولى براى خود و جامعه اسلامى جز زیان و بدبختى چیزى کسب نکرده ‏اید. معاویه هم مدت مدیدى رئیس بود ولى براى خود جز لعن و نفرت و عذاب آخرت بهره و نتیجه ‏اى نگرفت.

لازم است خود را تهذیب کنید که وقتى رئیس جامعه یا طایفه ‏اى شدید، آنان را نیز تهذیب نمایید. براى اصلاح و ساختن جامعه قدم بردارید هدف شما خدمت به اسلام و مسلمین باشد. اگر براى خدا قدم بردارید، خداوند متعال مقلب القلوب است، دلها را به شما متوجه میسازد:انَّ الَّذینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمنُ وُدّا :همانا آنان که ایمان آوردند و کار شایسته انجام دادند، خداى رحمان براى آنها محبت قرار خواهد داد.

شما در راه خدا زحمت بکشید، فداکارى کنید، خداوند شما را بى اجر نمیگذارد اگر در این دنیا نشد، در آخرت پاداش خواهد داد. اگر جزا و پاداش شما را در این عالم نداد چه بهتر. دنیا چیزى نیست. این هیاهوها و شخصیتها چند روز دیگر به پایان می‏رسد، مانند خوابى از جلو چشم انسان میگذرد، لکن اجر اخروى لا یتناهى و تمام نشدنى خواهد بود.

2 comments on “اهمیت نسبت به تعیین استاد اخلاق

 1. ناشناس گفت:

  ممنون از مطلب خوبتون

 2. سایبان گفت:

  ممنون برای مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Ver peliculas online